Dacă lucrați în proiectarea electrică industrială, managementul facilităților sau chiar spații comerciale cu amănuntul, probabil că ați dat peste transformatoare uscate de 300 kVA - acestea sunt calitățile de lucru pentru sarcini de dimensiuni medii, cum ar fi birouri, linii de producție mici sau clădiri rezidențiale cu mai multe unități. Dar o întrebare pe care o primesc tot timpul de la clienți noi, antreprenori electrici și chiar și alți furnizori mici este: „Care este factorul de putere nominală pentru un transformator de tip uscat de 300 kVA?”
În primul rând, să trecem peste jargon, deoarece factorul de putere nu este doar niște specificații electrice aleatorii - este diferența dintre cât de multă „putere aparentă” poate furniza transformatorul (acesta este numărul kVA pe care îl vedeți pe plăcuța de identificare) și „puterea reală” pe care o folosește de fapt pentru a lucra (măsurată în kilowați sau kW). Gândește-te la asta ca la o pompă de benzină: dacă plătești pentru 10 galoane de benzină, dar 15% se scurge înainte de a ajunge la mașina ta, combustibilul tău „eficient” este de doar 8,5 galoane. Factorul de putere funcționează în același mod, dar pentru electricitate, iar transformatoarele sunt chiar în mijlocul acestui echilibru.
Acum, în special pentru transformatoarele de tip uscat (cele care nu folosesc ulei mineral, perfecte pentru spațiile interioare în care riscul de incendiu este o problemă), factorul de putere nominală pentru o unitate de 300 kVA nu este un număr unic. Majoritatea transformatoarelor comerciale standard de tip uscat, inclusiv propriul nostru transformator de tip uscat de 300 Kva, au un factor de putere nominal de aproximativ 0,8 până la 0,9 la sarcină maximă. Stai, de ce intervalul acela? Să-l descompunem.
Factorul de putere al transformatorului este împărțit în două părți: factorul de putere fără sarcină (când transformatorul este pornit, dar nu furnizează energie niciunui echipament) și factorul de putere de sarcină (când funcționează la kVA nominal). Pentru unitățile de tip uscat, factorul de putere fără sarcină este foarte scăzut - de obicei, 0,05 până la 0,1. Asta pentru că, chiar și atunci când nimic nu este conectat, miezul transformatorului are nevoie de energie pentru a crea câmpul magnetic care crește sau scade tensiunea. Dar numărul de care îi pasă oamenilor este factorul de putere de sarcină, pentru că acesta este ceea ce afectează cât de eficient funcționează transformatorul atunci când își face treaba pentru care a fost făcut.


Cu câțiva ani în urmă, am avut un client care a insistat că transformatorul său de 300 kVA avea un factor de putere de 1,0 – se pare că a confundat factorul de putere al transformatorului cu factorul de putere al echipamentului pe care îl alimenta. Este o confuzie comună. Transformatoarele nu pot avea un factor de putere de 1,0, nici măcar la sarcină maximă, deoarece au propriile pierderi: pierderi de cupru (din electricitatea care curge prin înfășurări) și pierderi de fier (din magnetizarea miezului). Aceste pierderi înseamnă că o parte din kVA pentru care este evaluat transformatorul este folosit doar pentru a menține transformatorul în funcțiune, nu pentru a trimite curent către mașinile sau luminile dumneavoastră.
Acum, de ce diferitele dimensiuni ale transformatoarelor au factori de putere ușor diferiți? Să aruncăm o privire rapidă asupra gamei: transformatoarele mai mici de tip uscat (cum ar fi transformatorul nostru de tip uscat de 50 KVA) au de obicei un factor de putere de sarcină nominal în jur de 0,85 până la 0,9, în timp ce cele mai mari, cum ar fi transformatorul nostru de tip uscat de 1600 KVA sau chiar transformatorul de tip uscat de 2500 KVA pe care îl furnizăm, pot avea un factor de putere de până la ușoară până la mult mai mare. Acest lucru are sens pentru unitățile mai mari: înfășurările lor sunt mai groase, deci mai puține pierderi de cupru, iar miezurile lor sunt proiectate mai eficient, deci mai puține pierderi de fier. Deci, punctul dulce de 300 kVA aterizează chiar în intervalul mediu de la 0,8 la 0,9.
Dar stai, există excepții? Da, transformatoarele din rășină epoxidică (care sunt un tip comun de tip uscat) au uneori un factor de putere mai mare. Transformatorul nostru de rășină epoxidică de 630 KVA, de exemplu, are un factor de putere de încărcare de aproximativ 0,92, ceea ce este puțin peste standard. Acest lucru se datorează faptului că izolația din rășină epoxidică ajută la reducerea unora dintre pierderile electrice din înfășurări, astfel încât se irosește mai puțină energie, deci un factor de putere mai bun (mai mare). Pentru un transformator epoxidic de 300 kVA, vă puteți aștepta la un număr similar - probabil 0,9 până la 0,92, în funcție de producător și design.
De ce contează acest lucru pentru tine ca cumpărător sau cineva care specifică un transformator? Dacă dimensionați un sistem de alimentare, amestecarea factorului de putere ar putea duce la comandarea unui transformator prea mare sau prea mic. Să presupunem că aveți o sarcină totală a echipamentului de 240 kW (aceasta este puterea dvs. reală). Dacă factorul de putere al transformatorului este de 0,8, veți avea nevoie de o unitate de 300 kVA (240 / 0,8 = 300 kVA) - care este exact dimensiunea pe care o folosesc mulți clienți. Dar dacă ați crede că factorul de putere este de 0,9, ați calcula 240 / 0,9 = ~267 kVA, care ar fi prea mic și ar supraîncălzi transformatorul. Acesta este genul de greșeală care duce la timpi de nefuncționare, pe care nimeni nu și-l dorește într-o fabrică sau birou.
Un alt lucru de reținut: factorul de putere pentru transformatoare este o specificație nominală, ceea ce înseamnă că este măsurat la sarcină de 100%, tensiune nominală și frecvență nominală. Scade puțin la sarcini mai ușoare - cum ar fi dacă transformatorul dvs. de 300 kVA funcționează doar la sarcină de 50%, factorul de putere ar putea scădea la 0,75 până la 0,85. Este normal, nu este un defect. Cam așa se comportă sarcinile inductive (care sunt majoritatea echipamentelor electrice).
Sunt întrebat uneori de ce factorul de putere este adesea scris ca o zecimală sau un procent. Este doar un raport: 0,8 este 80%, 0,9 este 90%. Cu cât este mai aproape de 1, cu atât transformatorul este mai eficient la transformarea puterii aparente (kVA) în putere reală (kW). Pentru unitățile de tip uscat de 300 kVA, orice peste 0,8 este considerat bun, iar unitățile cu un factor de putere de 0,85 sau mai mare sunt peste medie pentru modelele standard.
Să abordăm și un mit comun: unii oameni cred că factorul de putere este fix pentru totdeauna, dar se poate degrada în timp. De-a lungul anilor, acumularea de praf pe înfășurări, conexiunile slăbite sau chiar uzura minoră a miezului poate crește pierderile, ceea ce scade factorul de putere. De aceea, este o idee bună să-ți inspectezi transformatorul la fiecare 3-5 ani, în funcție de cât de dur este mediul tău (ca dacă este într-o fabrică cu praf față de un birou curat). Echipa noastră efectuează verificări post-instalare pentru clienții care cumpără de la noi un transformator de tip uscat de 300 Kva, pentru a se asigura că funcționează la eficiența nominală.
Așteptați, să revenim la întrebarea inițială: există un standard oficial pentru factorul de putere nominal al unui transformator de tip uscat de 300 kVA? Majoritatea organismelor de standarde electrice, cum ar fi IEEE (Institutul de Ingineri Electrici și Electronici) și IEC (Comisia Electrotehnică Internațională), nu stabilesc un singur număr exact, dar specifică un factor de putere minim pentru transformatoare pentru a asigura eficiența. Pentru transformatoarele de tip uscat sub 500 kVA, factorul de putere nominal minim de sarcină standard este de 0,8, care este exact locul unde se încadrează unitățile noastre de 300 kVA. Transformatoarele mai mari (peste 500 kVA) au un minim de 0,85, ceea ce se aliniază cu dimensiunile pe care le-am menționat mai devreme – transformatorul nostru de rășină epoxidică de 630 KVA atinge acest minim cu ușurință.
Permiteți-mi să folosesc un exemplu real de la un client cu care am lucrat anul trecut. Aveau un transformator de tip uscat de 300 kVA care alimenta o sarcină de 200 kW pentru un centru comercial de vânzare cu amănuntul. Ei au observat că facturile lor de energie electrică erau mai mari decât se așteptau, așa că au verificat factorul de putere și au văzut că era de doar 0,72. Se pare că ventilatoarele de răcire ale transformatorului consumau o putere suplimentară (erau vechi și ineficiente), iar sistemele HVAC ale clădirii adăugau încărcătură inductivă suplimentară care a redus factorul de putere total. Am schimbat ventilatoarele și am ajustat corecția factorului de putere HVAC și, în decurs de o lună, factorul de putere a revenit la 0,88, iar facturile lor au scăzut cu 12%. Acesta este cât de importantă este această specificație - nu este doar un număr de pe o plăcuță de identificare, este ceva care vă afectează costurile de operare.
Dacă sunteți în căutarea unei unități de 300 kVA, iată ce trebuie să căutați pentru a vă asigura că obțineți factorul de putere potrivit. Mai întâi, verificați plăcuța de identificare: ar trebui să enumere clar factorul de putere de sarcină la sarcină maximă. Dacă nu este acolo, acesta este un steag roșu - producătorii legitimi îl vor tipări. În al doilea rând, întrebați despre design: transformatoarele din rășină epoxidică au, de obicei, un factor de putere mai mare decât bobina turnată sau unitățile impregnate sub vid (VPI), așa că dacă eficiența este o prioritate de top, este ceva de menționat. În al treilea rând, asigurați-vă că specificațiile se potrivesc cu sarcina dvs.: dacă aveți o mulțime de echipamente cu inducție ridicată (cum ar fi motoare, aparate de sudură sau lumini LED cu drivere), s-ar putea să doriți un transformator cu un factor de putere nominal puțin mai mare pentru a compensa.
Acum, o scurtă notă despre dimensionare: când vorbim despre un transformator de 300 kVA, aceasta este puterea maximă aparentă pe care o poate furniza fără supraîncălzire. Factorul de putere nominală vă spune cât de mult este putere reală. Deci, dacă puterea reală totală este de 250 kW, doriți un transformator cu un factor de putere de cel puțin 0,83 (250 / 0,83 ≈ 301 kVA), pe care o unitate de 300 kVA îl va gestiona cu ușurință. Dacă puterea dvs. reală este de 200 kW, chiar și un factor de putere de 0,8 ar însemna că aveți nevoie doar de o unitate de 250 kVA, dar și o unitate de 300 kVA va funcționa, dar nu la fel de eficient.
Am văzut mulți oameni amestecând kVA și kW, iar factorul de putere este puntea dintre cele două. Pentru transformatoare, kVA este maximul pe care îl pot gestiona, așa că înțelegerea factorului de putere vă ajută să evitați supraîncărcarea sau subutilizarea echipamentului. La rândul nostru, toate transformatoarele noastre de tip uscat — fie că este vorba de un transformator mic de 50 kVA, unul mediu de 300 kVA sau un transformator de tip uscat mare de 2500 kVA — sunt testate în unitatea noastră pentru a îndeplini sau depăși specificațiile standard pentru factorul de putere nominal, astfel încât să aveți încredere în ceea ce este pe plăcuța de identificare.
Un alt lucru: dacă instalați un transformator într-o locație cu spațiu limitat, unitățile de tip uscat sunt perfecte, iar factorul lor de putere este o parte cheie a eficienței lor. Spre deosebire de transformatoarele umplute cu ulei, care sunt de obicei pentru utilizare în exterior, unitățile de tip uscat pot merge în subsoluri, pe acoperișuri sau chiar în mijlocul unei podele de producție fără riscul de scurgeri de ulei sau incendii. De aceea furnizăm atât de multe unități de 300 kVA restaurantelor, spitalelor și fabricilor mici - se potrivesc spațiului și sunt eficiente.
Să încheiem acest lucru cu o fișă rapidă pentru factorul de putere nominală al transformatoarelor de tip uscat de 300 kVA:
- Unități comerciale standard: factor de putere de sarcină 0,8 – 0,9 la sarcină maximă
- Unități de rășină epoxidică (cum ar fi seria noastră de transformatoare cu rășină epoxidică de 630 KVA): factor de putere de sarcină 0,9 – 0,92
- Factor de putere fără sarcină: ~0,05 – 0,1 (neglijabil pentru majoritatea aplicațiilor)
- Factorul de putere scade ~0,05 – 0,1 la sarcina de 50%, ceea ce este normal
Dacă încă nu sunteți sigur care transformator este potrivit pentru nevoile dvs. sau doriți să verificați din nou factorul de putere nominal pentru o anumită unitate, nu ezitați să contactați echipa noastră. Lucrăm cu antreprenori, manageri de instalații și ingineri electrici în fiecare zi pentru a ne asigura că primesc transformatorul potrivit pentru sarcina și bugetul lor, fie că este o unitate de 300 kVA sau una dintre dimensiunile noastre mai mari, cum ar fi transformatorul de tip uscat de 1600 kVA.
Nu lăsați confuzia cu specificațiile să ducă la costuri evitabile sau timpi de nefuncționare. Luați legătura cu noi astăzi pentru a discuta nevoile dvs. de energie și vă vom ajuta să găsiți transformatorul perfect de tip uscat care se potrivește bugetului și cerințelor dvs. de performanță.
Referințe
- IEEE Std C57.12.00-2015, Cerințe generale standard pentru transformatoarele de distribuție, de putere și de reglare immerse în lichid
- IEC 60076-1:2011, Transformatoare de putere – Partea 1: Cerințe generale
- Standardul TR-1-2020 al Asociației Naționale a Producătorilor de Electricitate (NEMA), Transformatoare de distribuție de tip uscat
Notă: Dacă căutați transformatoare, nu ezitați să explorați gama noastră pentru a compara specificațiile, inclusiv transformatorul nostru de tip uscat de 50 KVA pentru sarcini mai mici și transformatorul nostru de tip uscat de 2500 KVA pentru aplicații industriale mari.
